Skip to main content
 
 
 
 
 
 
 

Wielu ludzi myśli, że zaćma i pogorszenie widzenia to naturalna konsekwencja starzenia się i nawet nie bierze pod uwagę możliwości leczenia. Jednak postęp technologii sprawił, że zabiegi usunięcia zaćmy stały się bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż kiedykolwiek i są jednym z najczęściej wykonywanych ambulatoryjnych zabiegów chirurgicznych w USA2

 
 
 
 
 

Niezależnie od tego, czy zabieg przeprowadzany jest metodą tradycyjną czy laserową, jedynym sposobem pozwalającym na odzyskanie ostrości widzenia utraconej na skutek zaćmy jest usunięcie zmętniałej soczewki i zastąpienie jej przeźroczystą soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg usunięcia zaćmy w jednym oku trwa około 15 minut i zazwyczaj jest przeprowadzany dla każdego oka oddzielnie, innego dnia.

 
 
 
 
 

Rozmowa z lekarzem

section03_01-4.jpg

Doctor speaking with smiling patient speaking
 
 

Jeśli masz ponad 40 lat i zauważasz u siebie oznaki i objawy zaćmy, porozmawiaj z okulistą, aby sprawdzić, czy kwalifikujesz się do zabiegu usunięcia zaćmy. Okulista oceni, czy rzeczywiście masz zaćmę czy też pogorszenie wzroku jest spowodowane inną przyczyną.

Po postawieniu diagnozy i zebraniu wywiadu o Twoim stanie zdrowia okulista zadecyduje, czy zabieg usunięcia zaćmy to odpowiednie rozwiązanie. Czasami nawet po zdiagnozowaniu zaćmy okulista może zalecić poczekanie z zabiegiem, aż będzie ona na tyle zaawansowana, że okulary czy soczewki kontaktowe przestaną wystarczać. Jednak w momencie gdy zaćma zacznie utrudniać codzienne czynności, takie jak czytanie czy prowadzenie samochodu, kolejnym krokiem jest często zabieg

 
 

Stań po swojej stronie

Twój wzrok jest niezwykle cenny. Niezależnie od tego, czy masz zaćmę czy inną chorobę oczu, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Tylko Ty wiesz, jak widzisz. Nie musisz cierpieć z powodu niewyraźnego widzenia. Jeśli osłabiony wzrok wpływa na Twoje codzienne życie, powiedz o tym swojemu okuliście.

Aby dowiedzieć się, co możesz zrobić, aby przygotować się do zabiegu, kliknij TUTJA.

 

 

American Academy of Ophthalmology. Eye health statistics at a glance. Updated April 2011. http://aao.org/newsroom/upload/Eye-Health-Statistics-April-2011.pdf. Accessed June 13, 2013. REF2014MLT0033.
2 University of Michigan - Kellogg Eye Center - Cataract. REF2014MLT0034.
National Eye Institute. Facts About Cataracts. National Eye Institute (NEI) Web site: https://nei.nih.gov/health/cataract/cataract_facts. Updated September 2015. Accessed October 28, 2017.REF2016OTH0006.