Skip to main content

Zabieg usunięcia zaćmy zwykle przebiega szybko (trwa około 15 minut) i jest zazwyczaj przeprowadzany ambulatoryjnie. Do oka zostaje podane znieczulenie miejscowe w formie kropli, a pacjent przez cały czas jest w pełni przytomny. Jeśli podczas zabiegu będziesz odczuwać jakiś ból lub dyskomfort, koniecznie poinformuj o tym lekarza.

Zabieg usunięcia zaćmy: proste jak 1-2-3

Zabieg przebiega w trzech prostych krokach:

Oś czasu przedstawiająca trzy etapy operacji zaćmy

Krok 1: Uzyskanie dostępu do naturalnej soczewki oka

Lekarz wykona niewielkie nacięcie (ok. 2 mm długości) w rogówce i torebce soczewki. Podczas zabiegu metodą tradycyjną chirurg wykona nacięcie narzędziem chirurgicznym, a podczas zabiegu laserowego – wcześniej zaprogramowanym laserem.

Krok 2: Delikatne usunięcie soczewki z zaćmą

Podczas zabiegu metodą tradycyjną, dotknięta zaćmą soczewka zostanie usunięta z oka. Z kolei zastosowanie lasera pozwala na zmiękczenie soczewki i bardzo precyzyjne cięcie, dzięki czemu powstaje szereg małych, miękkich fragmentów, które mogą zostać delikatnie usunięte.

Krok 3: Wszczepienie sztucznej soczewki

Chirurg wszczepi do oka niewielką, zwiniętą soczewkę wewnątrzgałkową, która powoli i delikatnie rozwinie się wewnątrz oka. Nowa soczewka pozwoli usunąć efekt zamglonego widzenia wynikającego z zaćmy.

Aby dowiedzieć się, czego spodziewać się po zabiegu, kliknij TUTAJ