Skip to main content
 
 
 
 
 

Po zabiegu usunięcia zaćmy lekarz nakłada na oko opatrunek lub osłonkę. Następnie spędzisz około pół godziny na sali pozabiegowej. Bezpośrednio po wyjściu ze szpitala nie wolno prowadzić samochodu, dlatego wcześniej poproś kogoś, by odwiózł Cię do domu.

Jak będę czuł się po zabiegu?

Wielu pacjentów jest miło zaskoczonych poprawą wzroku zauważaną tuż po zabiegu. Poniżej zebraliśmy kilka objawów, których możesz doświadczyć:

  • Możesz odczuwać lekkie oszołomienie od znieczulenia, jednak powinno to szybko ustąpić.
  • Twoje oczy mogą być nadwrażliwe na światło i lekko podrażnione przez kilka dni po zabiegu.
  •  Nocą możesz zauważać poświaty i zjawiska halo wokół jasnych źródeł światła. To normalne i przejściowe.

Dzień lub dwa po zabiegu odbędzie się wizyta kontrolna, na której lekarz sprawdzi, czy oko goi się prawidłowo i czy nie ma infekcji.

 
 
 
 
 
 

Jak długo trwa rekonwalescencja po zabiegu?

 
 
 
 

 

Zazwyczaj 24 godziny po zabiegu usunięcia zaćmy można wrócić do codziennych aktywności niewymagających dużego wysiłku, z wyjątkiem prowadzenia pojazdów. Twój okulista poinformuje Cię o wszystkich innych ograniczeniach oraz powie, kiedy będzie można powrócić do prowadzenia samochodu. Ćwiczenia fizyczne można zwykle wznowić po około tygodniu. Jeśli nie masz pewności, jakie czynności możesz wykonywać, skontaktuj się z lekarzem. Po około miesiącu oko powinno wygoić się zupełnie i po uzyskaniu zgody lekarza będzie można wrócić do wszystkich ulubionych aktywności, w tym do jazdy samochodem, golfa, biegania, czytania, podróżowania czy prac w ogrodzie.

 

section04_03-1.jpg

Mężczyzna i kobieta w czerwonym kabriolecie